Banany jada się najczęściej surowe, obrane ze skórki. Poza tym można je zapiekać, np. z ryżem. Warto wiedzieć, ze podgrzewanie wzmaga smak i zapach bananów. Można je również wykorzystać do przetworów - soków, napojów, dżemów. Ponadto banany idealnie łączą się z mlekiem i jego przetworami - jogurtem czy maślanką. Możemy je dodawać do sałatek albo płatków owsianych. Zrobić z nich placuszki lub babeczki bananowe. Świetnie sprawdzą się również jako zamiennik dla ziemniaków – są bowiem bogate w skrobię. Banany nadają się także do smażenia i grillowania. Suszone banany, w formie chipsów są składnikiem crunchy i batonów energetycznych. Banan może stanowić również dodatek do pysznej mrożonej kawy.
Banany to bez wątpienia jedne z najzdrowszych a zarazem najbardziej zróżnicowanych pod względem swoich właściwości odżywczych owoców. Banany to bogate źródło między innymi potasu, niektórych witamin, a także białka oraz błonnika pokarmowego. Ze względu na swoje właściwości odżywcze banany powinny stanowić nie tylko nieodłączny element naszego codziennego jadłospisu, ale stanowią również integralną część wielu rozmaitych diet specjalistycznych. W 100 gramach dojrzałego banana znajdziemy aż 360 mg Potasu, a do tego 27 mg Magnezu, 5 mg Wapnia a także 1 mg Sodu. 100 gram banana to także ponad 20 gr węglowodanów, ponad 2,5 gr błonnika pokarmowego oraz około 1 gr białka. Ze względu na bardzo wysoką zawartość potasu (banany zawierają go w 100 gr aż o ponad 100 mg więcej, niż na przykład pomidory), regularne spożywanie bananów jest zalecane między innymi osobom mającym problemy z ciśnieniem, sercem oraz układem krążenia. Ze względu na zawartość magnezu oraz bardzo wysoką zawartość potasu regularne spożywanie bananów wywiera korzystny wpływ na układ nerwowy a także na układ mięśniowy. Nie bez powodu zresztą banany stanowią standardowy i raczej nieodłączny element niemal każdej diety kulturystycznej. Ze względu na stosunkowo wysoką zawartość węglowodanów (ponad 20 gr w 100 gr owocu, przy czym tylko połowa to cukry), spożywanie bananów jest zalecane zwłaszcza osobom pracującym nad rozbudową masy mięśniowej. Banan, czy to w postaci owocu, czy też jako element szejka, to także znakomity sposób na odżywkę potreningową, kiedy nasz organizm potrzebuje zastrzyku kalorii, witamin a zwłaszcza mikroelementów, których sporą część wytraciliśmy razem z potem. Posiadają naturalne właściwości odkwaszające organizm. Spożywanie bananów jest również zalecane w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ owoce te łagodzą mdłości, regulują pracę jelit a także stanowią dość bogate i w pełni naturalne źródło kwasu foliowego. Uważa się również, że spożywanie bananów działa redukująco na bóle menstruacyjne (najprawdopodobniej, ta właściwość bananów związana jest z pozytywnym wpływem, jaki te owoce wywierają na układ krwionośny).
Skórka z bananów też nadaje się do wykorzystania między innymi do złagodzenia świądu po ugryzieniu komara, do czyszczenia naturalnej skóry czy nubuku, wybiela też zęby, a dodana do ziemi, odżywi rośliny.POCHODZENIE: | Ekwador |
Waga netto [g]: | 500 |