Delikatny orzechowy smak, kremowy miąższ i łagodny świeży zapach oraz piękny zielony kolor - za to wszystko właśnie kochamy awokado. Ten egzotyczny owoc gości na naszych stołach stosunkowo od niedawna, ale szybko zajął czołowe miejsce.
Awokado odmiany Hass jest powszechnie uważane za najlepsze awokado na rynku. Ma twardą skórkę, od której bardzo łatwo oddziela się miąższ, co znacznie ułatwia przyrządzanie go, a także umożliwia wykorzystanie samej skórki jako "foremki" do zapiekania przysmaków z awokado w składzie, albo "miseczki" na sałatkę czy pastę. Choć kojarzone głównie z kuchnią meksykańską i słynnym guacamole, awokado świetnie sprawdza się również w potrawach, które łączą się z innymi zakątkami świata. Możemy je dodawać do past, sosów, makaronu, sałatek, deserów, koktajli czy zapiekanek. Wspaniale komponuje się ze smakiem płynnego żółtka jaja i dojrzałych pomidorów, pokazuje pełnię swojego smaku w towarzystwie czosnku i odrobiny ostrej papryki, dobrze współgra z łososiem i bez problemu odnajduje się w sushi.
W przeciwieństwie do większości popularnych owoców, w awokado mało jest cukrów prostych. Jest natomiast bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-9). Zawartość omega-9 w awokado sięga średnio 20-30%. Zawiera też dobrą proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ze względu na konsystencję i obecność tłuszczów nazywano je także "masłem bogów". Dzięki tłuszczom cenne składniki z innych produktów są lepiej przyswajalne, np. organizm przyswaja 4 razy więcej antyrakowego likopenu z pomidorów, jeśli jednocześnie jemy awokado np. w sałatce. W awokado jest też spora zawartość witaminy A, C oraz witaminy E. To cenne antyoksydanty, które przeciwdziałają powstawaniu nowotworów. W awokado jest też dużo potasu (więcej niż w bananach), który reguluje ciśnienie krwi, czuwa nad prawidłową pracą serca, a także wpływa korzystnie na układ nerwowy.
POCHODZENIE: | Hiszpania |
Waga [g]: | 700 |