
- Śliwki suszone doskonałe jako dodatek do deserów, kompotów oraz jako samodzielna przekąska.


Suszenie śliwek wpływa na ich wygląd, stają się one mniejsze i zdecydowanie pomarszczone, ale także oddziałuje na ich smak, wydobywając naturalną słodycz. Nie pomniejsza natomiast wartości zdrowotnej świeżych owoców, a wręcz ją wzbogaca
Porcja pięciu suszonych śliwek dostarcza 26 gramów węglowodanów i 13 gramów cukrów, głównie glukozy (około pięciu gramów) i fruktozy (około ośmiu gramów). Jest w niej bardzo mało sacharozy (poniżej jednego grama). Ponadto porcja suszonych śliwek zawiera również około 15 gramów sorbitolu z cukrowego alkoholu. Błonnik pokarmowy jest również klasyfikowany jako rodzaj węglowodanu roślinnego, który nie jest trawiony przez ludzi. Porcja pięciu suszonych śliwek dostarcza trzy gramy błonnika pokarmowego. Te węglowodany, w tym cukry, występują naturalnie.Chociaż suszone śliwki zawierają węglowodany, głównymi cukrami suszonych śliwek są fruktoza, glukoza i sorbitol. Suszone śliwki prawie nie zawierają sacharozy. Ponadto błonnik pokarmowy w suszonych śliwkach może pomóc w modulacji pobierania cukru przez organizm. Różnice w profilach cukru i błonnika w tym produkcie mogą pomóc w wyjaśnieniu umiarkowanego indeksu glikemicznego.
Suszone śliwki są źródłem błonnika pokarmowego, sorbitolu, potasu, miedzi, boru i związków fenolowych, które są aktywne w sieci powiązanych ze sobą funkcji fizjologicznych i promujących zdrowie. Związki te razem pomagają regulować metabolizm glukozy, wspierają zdrowie układu sercowo-naczyniowego, biorą udział w metabolizmie kości, chronią przed rakiem i przyczyniają się do poprawy trawienia.Suszone śliwki to bogate źródło polifenoli. Mają one zdolność ochrony komórek przed zniszczeniem na skutek działania środowiska zewnętrznego. Zwalczając wolne rodniki, potrafią skutecznie zabezpieczać organizm przed nowotworem. Do tego wpływają pozytywnie na zmniejszenie się ryzyka zapadnięcia na poważne choroby układu krążenia. Polifenole także zabezpieczają kości przed ryzykiem wystąpienia osteoporozy.
W suszonych śliwkach odnaleźć można bogactwo beta-karotenu. Poprawia on wygląd skóry, chroniąc ją przed procesami starzenia się. Witamina K jest bardzo istotna dla prawidłowego procesu krzepnięcia krwi, wpływając na odpowiednie funkcjonowanie układu krążenia. Suszone śliwki zawierają antocyjany. Wzmacniają one między innymi naczynia włosowate oraz zapobiegają występowaniu stanów zapalnych w organizmie.